FSNE 2002
Newspaper Competition Winners

Below is the list of award winners in the 2002 Florida Society of Newspaper Editors' journalism competition.

The awards were presented Friday, June 14 at the organization's annual convention in Cocoa Beach.

Go to Division A awards
(daily circ. >125k)

Go to Division B awards
(daily circ. 40k–125k)

Go to Division C awards
(daily circ. <40k)

Go to Online awards

Return to FSNE Contests page

June 13, 2002

Dear Florida Journalist:

In a year filled with news dominated by Sept. 11, Florida newspapers managed to go above and beyond, covering the national event and the surrounding tragedy and war, but also continuing to focus on the matters that hit even closer to home.

From growth and the elderly to Dale Earnhardt and Nathaniel Brazill, from AIDS in the Caribbean and prostitution to phosphate and Publix, our four out-of-state judges read it all. They left the state impressed at the depth and scope of Florida journalism, praising it repeatedly as they made the tough decisions.

The judges were treated to entries in two new categories this year: Sports and Business reporting. Entries were strong across the board.

This year we had nearly 300 more entries than last year, a record 905 compared with 590 in 2001. It’s yet another testament to the outstanding work being published in Sunshine State newspapers.

Please join us in congratulating the winners of the Florida Society of Newspaper Editors 2002 competition, who are presented in this booklet. We applaud all the winners and participants.

Pat Yack
President

Rosemary Armao
Contest co-chair

Lenore Devore
Contest chair

John Miller
Contest co-chair

 

Go to Division B awards

Go to Division C awards

Go to Online awards

Division A

Newspapers with daily circulation of 125,000 or more:

1. Daily Deadline

First Place

Staff

Orlando Sentinel

“Death of Dale Earnhardt”

The Orlando Sentinel — in a window of just a few hours — captured the magnitude and drama of this story.

Second Place

Staff

The Miami Herald

“Anthrax”

Third Place

Staff

The Palm Beach Post

“Brazill Sentencing”

Honorable Mention

Staff

St. Petersburg Times

“Fleeing Man Kills Officer”

Honorable Mention

Staff

The Tampa Tribune

“Police Officer Shot”

2. Investigative

First Place

Staff

Orlando Sentinel

“Exposing the Flaws”

This is journalism in its finest role.

Second Place

Julie Hauserman

St. Petersburg Times

“Poison in Your Back Yard”

Third Place

Ronnie Greene, Geoff Dougherty

The Miami Herald

“Kids in Prison”

Honorable Mention

Staff

Orlando Sentinel

“Racing Safety”

Honorable Mention

Collins Conner

St. Petersburg Times

“Lost Patrol”

3. Explanatory

First Place

Staff

South Florida Sun-Sentinel

“AIDS in the Caribbean”

A thoroughly reported project that demonstrates considerable dedication of time and resources.

Second Place

Graham Brink, Sydney P. Freedberg

St. Petersburg Times

“Missing Sabrina”

Third Place

Anita Kumar

St. Petersburg Times

“Deadly Combination: Ford, Firestone & Florida”

4. Features

First Place

Christine Evans

The Palm Beach Post

“My Cambodia”

A compelling story written in such an open and honest way.

Second Place

Susan Taylor Martin

St. Petersburg Times

“Murder at Locker 02-069”

Third Place

Paul Lomartire

The Palm Beach Post

A collection of work

5. Business

First Place

Kris Hundley

St. Petersburg Times

A collection of work

Hundley’s work bursts with people and activity. She writes about business and money with the gossipy wit and sharp writing of a features reporter.

Second Place

Dan Tracy

Orlando Sentinel

“Base for a Bargain: The Orlando NTC Giveaway”

Third Place

Amy Martinez, Deborah Circelli

The Palm Beach Post

“On the Line: Our Energy Future”

Honorable Mention

Jeff Kunerth

Orlando Sentinel

Profile of Kenneth Lay

6. Sports

First Place

Dave Hyde

South Florida Sun-Sentinel

“Price of Perfection”

This is a fascinating tale with wonderful details about a little-discussed subject.

Second Place

Mike Bianchi

Orlando Sentinel

“Mike Bianchi’s Road Trip”

Third Place

Kevin Kelly

St. Petersburg Times

“Auto Racing”

7. Editorials

First Place

Marianne Arneberg

Orlando Sentinel

“NASCAR safety”

The tone is demanding and strong, asking hard questions and seeking answers.

Second Place

Martin Dyckman

St. Petersburg Times

A collection of work

Third Place

Joe Guidry

The Tampa Tribune

“Higher Education”

8. Columns

First Place

Howard Troxler

St. Petersburg Times

A collection of work

Written in an authoritative voice backed by research and reason.

Second Place

Frank Cerabino

The Palm Beach Post

A collection of work

Third Place

Mike Thomas

Orlando Sentinel

A collection of work

Honorable Mention

Leonard Pitts Jr.

The Miami Herald

“We’ll Go Forward”

9. Criticism

First Place

John Fleming

St. Petersburg Times

“Performing Arts”

Perceptive and educational critiques. The tone is knowledgeable without being elitist.

Second Place

Scott Eyman

The Palm Beach Post

“Book Reviews”

Third Place

Matt Soergel

The Florida Times-Union

A collection of work

10. Headlines

First Place

Mike Burke

The Palm Beach Post

A collection of work

Burke has a knack for penning headlines that are clever (not cute) and classy.

Second Place

Mark Wood

St. Petersburg Times

A collection of work

Third Place

Beth Navage

St. Petersburg Times

A collection of work

11. Page Design

First Place

Kiely Agliano

The Tampa Tribune

Solid play of a unique and entertaining illustration.

Second Place

Nicole Life

St. Petersburg Times

“Grace for Each of Us”

Third Place

Michelle Mazzone

The Palm Beach Post

12. Page One Design

First Place

Fred Stone

Shane Blatt

The Tampa Tribune

These page designs were bold with headlines and photos when images merited it.

Second Place

Staff

The Palm Beach Post

Third Place

Third Place

Staff

Orlando Sentinel

13. Graphic or Illustration

First Place

Staff

South Florida Sun-Sentinel

“The Trail of Terror”

Presented in a simple, logical way without gimmicks.

Second Place

Jeff Goertzen

St. Petersburg Times

“Ford, Firestone and Florida”

Third Place

Cindy Jones-Hulfachor

South Florida Sun-Sentinel

“Replacing the Damaged Heart”

14. Spot News Photography

First Place

Greg Lovett

The Palm Beach Post

“Anguished Protest”

The Post photographer made the image at exactly the right time. The details are exquisite.

Second Place

Mark Randall

South Florida Sun-Sentinel

“Anthrax Blues”

Third Place

Janel Schroeder-Norton

St. Petersburg Times

“Back on Her Feet”

15. Feature Photography

First Place

J. Albert Diaz

Miami Herald

“Lure of the Burbs”

Real people doing real things. The essences of documentary photography.

Second Place

Peter Andrew Bosch

The Miami Herald

“Inside the Gates of Hell”

Third Place

Jamie Francis

St. Petersburg Times

“Pakistan”

16. Sports Photography

First Place

David Kadlubowski

The Tampa Tribune

A collection of work

The photographer captures the true essence of the competitive spirit.

Second Place

Bill Serne

St. Petersburg Times

“Pleading His Case”

Third Place

Allen Eyestone

The Palm Beach Post

“The Gesture”

 

Go to Division A awards

Go to Division C awards

Go to Online awards

Back to top

Division B

Newspapers with circulation between 40,000 and 125,000 daily.

1. Daily Deadline

First Place

Staff

Pensacola News Journal

“Three Drown at Area Beaches”

Stories reflected the drama of disaster but also raised the questions of community response and policy.

Second Place

Staff

Florida Today

“Chain of Wrecks”

Third Place

Staff

Sarasota Herald-Tribune

“Tropical Storm Gabrielle”

2. Investigative

First Place

Staff

Pensacola News Journal

“Hidden Hazard”

This is brave, thorough, well-presented reporting on a complicated topic of crucial community concern.

Second Place

Ron Matus

The Gainesville Sun

“CCA”

Third Place

Staff

Sarasota Herald-Tribune

“Murder of James Brier”

Honorable Mention

Duane Marsteller

The Bradenton Herald

3. Explanatory

First Place

Dinah Voyles Pulver

Daytona Beach News-Journal

“Uncharted Waters”

Excellent execution marked this award-winning series.

Second Place

Hillary Ferrara

Sarasota Herald-Tribune

“State of the Gator”

Third Place

Eric Pera

The Ledger

“Nursing Homes”

4. Features

First Place

Chris Grier

Sarasota Herald-Tribune

“A Mission Other Than War”

Second Place

Bill Dean

The Ledger

“Remembering the Grievous Angel”

Third Place

Ginny Graybiel

Pensacola News Journal

“Paradise Lost”

5. Business

First Place

Michael Sasso

The Ledger

“Publix”

A strong compilation of reporting on a reclusive and uncooperative subject.

Second Place

Gina Edwards

Naples Daily News

“The Men Who Make Gold”

Third Place

Michael Pollick

Sarasota Herald-Tribune

“A Master Mystery”

6. Sports

First Place

Doug Haller

Pensacola News Journal

“Fighting Spirit”

Doug Haller captured a coach’s life and battle against cancer, pushing this story beyond the traditional limits of jock journalism.

Second Place

Derek Catron

Daytona Beach News-Journal

“A High School Season”

Third Place

Doug Haller

Pensacola News Journal

A collection of work

7. Editorials

First Place

Allan Horton

Sarasota Herald-Tribune

“Phosphate”

This editorial series is all it should be — well-focused, well-researched and well-written.

Second Place

Tie: Pierre Tristam

Daytona Beach News-Journal

& Ron Cunningham

The Gainesville Sun

Both: A collection of work

8. Columns

First Place

Sharon Rauch

Tallahassee Democrat

A collection of work

Sharon Rauch writes with a human touch whether the subject is spirituality, lesbianism or rodents.

Second Place

Pamela Hasterok

Daytona Beach News-Journal

A collection of work

9. Criticism

First Place

Rod Harmon

Bradenton Herald

“Music”

His concrete details and use of sources bolster the authority of his pieces without diluting the attitude.

Second Place

James M. Abraham

Sarasota Herald-Tribune

“The Literate Life”

Third Place

Ted Hoffman

The Ledger

A collection of work

10. Headlines

First Place

Ron Sirmans

Pensacola News Journal

A collection of work

Clarity came first, cleverness second. In combination, they gave readers heads that captured attention with verve and accuracy.

Second Place

Keri Petersen

The Gainesville Sun

A collection of Work

Third Place

Sean McCrory

The Gainesville Sun

A collection of work

11. Page Design

First Place

Nicole Sneed

Sarasota Herald-Tribune

Effective use of main photo element, while maintaining clean design and appealing organization of text and graphics. 

Second Place

Jim Urick

Stuart News

“The Top 10”

Third Place

Jenna Feurtado

The Bradenton Herald

“Travel”

12. Page One Design

First Place

Staff

Sarasota Herald-Tribune

This paper demonstrates both adherence to good design principles and a willingness to take creative risks. 

Second Place

Staff

The Gainesville Sun

Third Place

Steve Antley, DeWayne Wilson

The Ledger

13. Graphic or Illustration

First Place

Steve Madden

Fort Myers News Press

This info-graphic is attractive, reader-friendly and informative — essential for this kind of visual. 

Second Place

Ron Stallcup

Pensacola News Journal

“Welcome Aboard the Iwo Jima”

Third Place

Connie Hester-Moore

The Daytona Beach News-Journal

“Fins to the Left, Fins to the Right”

14. Spot News Photography

First Place

John Blackie

Pensacola News Journal

Blackie’s persistence through the 6 1/2-hour standoff paid off with a truly compelling photo.

Second Place

David Mills

The Ledger

“Civilians Rescue Woman”

Third Place

Scott Wheeler

The Ledger

“Fire Victim”

Honorable Mention

David Tucker

Daytona Beach News-Journal

“Discovered Body”

Honorable Mention

Nigel Cook

Daytona Beach News-Journal

“Interstate Death”

15. Feature Photography

First Place

Mike Ewen

Tallahassee Democrat

What a catch! This photo captures the stuff of daydreams, beautifully composed: the sky, the billowing clouds, the water. Surreal.

Second Place

Gary Coronado

Naples Daily News

“Once in a Lifetime”

Third Place

Sylwia Kapuscinski

Naples Daily News

“A Strength Within”

Honorable Mention

Carolyn Kaster

Sarasota Herald-Tribune

“A Bus Ride to Freedom”

16. Sports Photography

First Place

Romain Blanquart

Naples Daily News

An atypical candid moment between two fighters before a fight.

Second Place

Michel Fortier

Naples Daily News

Third Place

Phil Sears

Tallahassee Democrat

“Cal Knocks Out ’Noles”

 

Go to Division A awards

Go to Division B awards

Go to Online awards

Back to top

Division C

Newspapers with circulation of less than 40,000 daily:

1. Daily Deadline

First Place

Dave Shelton

Hernando Today

“Father Dies Protecting Family”

Dave gives a clear, unadorned, detailed account of a dramatic crime.

Second Place

Staff

The Villages Daily Sun

“Gov. Bush Visits School”

Third Place

Tom McLaughlin

Northwest Florida Daily News

“A Mother Lost,  A Baby Born”

2. Investigative

First Place

Mike Wright, Christi Stevens

Citrus County Chronicle

“Brown Schools”

The writers were not content to just take what investigators said. They doggedly pursued this story, searching for independent sources of information.

Second Place

Todd Twilley

The News Herald

“The Cedar Grove Investigation”

Third Place

Michael Kaiser

Press Journal

“$1 Million Mystery”

3. Explanatory

First Place

Staff

Citrus County Chronicle

“Suffering in Silence”

The effort to showcase this issue through vivid writing and many voices is clear.

Second Place

Curt Hills

The Villages Daily Sun

“EMS”

Third Place

Emily Roach

The Key West Citizen

“Affordable Housing”

4. Features

First Place

Erin Bryce

The Independent Florida Alligator

“Prostitution”

Engaging writing, excellent reporting.

Second Place

Jacob Ogles

The Daily Commercial

“Stem Cell Crusaders”

Third Place

David Jablonski

Press Journal

“A Round With the Rookie”

5. Business

First Place

Christi Poole Stevens

Citrus County Chronicle

“Area Businessman Investigated”

The Chronicle stands up for a woman who couldn’t do so on her own.

Second Place

Staff

The Charlotte Sun

“Business of Dying”

Third Place

Roselle Zayas

The Sun

“Airline Situation a Bear”

6. Sports

First Place

Hays Carlyon

The St. Augustine Record

A collection of work

An offbeat collection of topics and an engaging lead on the “cruel season” story.

Second Place

Justin Barney

St. Augustine Record

A collection of work

Third Place

Cal Powell

Northwest Florida Daily News

A collection of work

7. Editorials

First Place

John Pastor

The Daily Commercial

A collection of work

Snappy writing — especially leads and kickers. Important, newsy topics and pungent opinions.

Second Place

John Pastor

The Daily Commercial

“E-threat Girl”

Third Place

Gary Corsair

The Villages Daily Sun

A collection of work

8. Columns

First Place

Tom Walker

The Key West Citizen

“View from the Hammock”

Tom displays a nice writing touch on a variety of subjects with humor and pathos.

Second Place

Mandy Bolen

Key West Citizen

“Tan Lines”

Third Place

Mike Szvetitz

Highlands Today

A collection of work

9. Criticism

First Place

Jeremy Dean

The Daily Commercial

A collection of work

Jeremy brings flair and excitement through effective use of repetition and contrasts.

Second Place

Jack Petro

The Villages Daily Sun

Theater Reviews

10. Headlines

First Place

Chuck Balnius

Press Journal

A collection of work

Clever, creative, exciting — headlines with flair and style.

Second Place

Scott Callahan

The Daily Commercial

“Canker Rancor”

Third Place

William Hatfield

Northwest Florida Daily News

A collection of work

11. Page Design

First Place

John Russo

The News Herald

“Students of Note”

Innovative and diversified, this page enhances the story and complements the headline.

Second Place

Angela Selph

Press Journal

“McKee Renaissance”

Third Place

Trisha Murphy

Palatka Daily News

“Season of Events”

12. Page One Design

First Place

Derek Hembd

The St. Augustine Record

Bold, confident designs and excellent use of photos and type made for commanding pages.

Second Place

Staff

Northwest Florida Daily News

Third Place

Dennis Durkee

Press Journal

13. Graphic or Illustration

First Place

John Russo

The News Herald

“That’s the Ticket”

The breadth and depth of John’s talent are evident in this entry.

Second Place

John Russo

The News Herald

“Moonlight in the Garden of Good and Evil”

Third Place

John Russo

The News Herald

“ ‘A’ is for Aphid”

14. Spot News Photography

First Place

Jeffrey Langlois

The Sun

“North Port Fire”

Jeffrey captures an emotion rarely seen in spot news photos — fear.

Second Place

Matt May

St. Augustine Record

“Gas Station Homicide”

Third Place

Mari Darr-Welch

Northwest Florida Daily News

“Fire Tornado”

15. Feature Photography

First Place

Debi Haussermann

Northwest Florida Daily News

“Reflection on Adoption”

A lovely photo, difficult to have shot technically and to have conceived conceptually.

Second Place

Jonathan Fredin

The Sun

“First Day”

Third Place

Jack Hardman

The Daily Commercial

“Lake Eustis Sunset”

Honorable Mention

Terry Barner

The News Herald

“Muslim Candlelight Vigil”

16. Sports Photography

First Place

Michael Bean

The Villages Daily Sun

“A Big Spill”

A great action shot that captures the moment and makes you wince.

Second Place

Jeffrey Langlois

The Sun

“Charlotte High School Football”

Third Place

Mari Darr-Welch

Northwest Florida Daily News

“Going Up for a Dunk”

Honorable Mention

Mari Darr-Welch

Northwest Florida Daily News

“Prayer Before the Match”

  

Go to Division A awards

Go to Division B awards

Go to Division C awards

Back to top

Newspaper Online Site Division A

First Place

Tampa Bay Online
tbo.com

“Good design and navigation. Good local news presentation. Deep sports section.”

Second Place

Sun-Sentinel.com

Third Place

SPTimes.com

Newspaper Online Site Division B

First Place

FloridaToday.com
www.floridatoday.com

“Clean, attractive design. Easy, intuitive navigation and great content.”

Second Place

GainesvilleSun.com

Third Place

News-JournalOnline.com

Back to top