2016 FSNE Journalism Contest Results

Division A

Newspapers with daily circulation of 125,000 or more

Breaking News Reporting

First Place

Zachary T. Sampson, Curtis Krueger, Dan Sullivan, Josh Solomon

Tampa Bay Times

The Death of Phoebe Jonchuck

Second Place

Ben Montgomery, Zachary Sampson, Craig Pittman, Josh Solomon

Tampa Bay Times

Florida Mailman Lands Gyrocopter on U.S. Capitol Lawn

Third Place

Linda Trischitta, Erika Pesantes, Emily Miller, Brittany Wallman, Barbara Hijek

Sun Sentinel

Four Lauderdale Cops Out After Racists Texts, Video Discovered

Features & Arts Writing

First Place

Lane DeGregory

Tampa Bay Times

A Collection

Second Place

Barbara Marshall

The Palm Beach Post

A Collection

Third Place

Jay Cridlin

Tampa Bay Times

On Music

Investigative Reporting

First Place

Leonora LaPeter Anton, Anthony Cormier, Michael Braga

Tampa Bay Times and Sarasota Herald-Tribune

Insane. Invisible. In Danger

Second Place

Sally Kestin, Megan O’Matz, John Maines, Tracey Eaton, Taimy Alvarez

Sun Sentinel

Cuban Immigration: Goodwill Abused

Third Place

Christine Stapleton, Pat Beall, Lawrence Mower

The Palm Beach Post

Addiction Treatment: Inside the Gold Rush

Community Leadership

First Place

Michael LaForgia, Cara Fitzpatrick, Lisa Gartner

Tampa Bay Times

Failure Factories

Second Place

Julie K. Brown

Miami Herald

Beyond Punishment

Third Place

Alexandra Zayas, Kameel Stanley

Tampa Bay Times

Biking While Black

Beat Reporting

First Place

Michael Vasquez

Miami Herald

Higher-Ed Hustle

Second Place

Andrew Marra

The Palm Beach Post

A Collection

Third Place

Tonya Alanez

Sun Sentinel

Crime & Cops: A selection of Scoops and Exclusives

Sports

First Place

Matt Baker

Tampa Bay Times

On Jameis Winston

Second Place

Josh Robbins

Orlando Sentinel

Josh Robbins Sports Reporting

Third Place

Tom D’Angelo

The Palm Beach Post

Jimbo’s Journey

Business

First Place

William R. Levesque

Tampa Bay Times

On Allegiant Air

Second Place

Charles Elmore

The Palm Beach Post

A Collection

Third Place

Jerome Stockfisch

The Tampa Tribune

A Collection

Columns

First Place

John Romano

Tampa Bay Times

Columns by John Romano

Second Place

Scott Maxwell

Orlando Sentinel

Commentary

Third Place

Dave Hyde

Sun Sentinel

Dave Hyde Columns

Headline writing

First Place

Mimi Andelman

Tampa Bay Times

A Collection

Second Place

David Hayes

Sun Sentinel

A Collection

Third Place

John Strickhouser

Tampa Bay Times

A Collection

Editorials

First Place

John Hill

Tampa Bay Times

A Collection

Second Place

Tim Nickens

Tampa Bay Times

A Case for Medicaid Expansion in Florida

Third Place

Rick Christie, Howard Goodman, Stacey Singer

The Palm Beach Post

A Collection

Page One Design

First Place

Jennifer Wright, Tara McCarty

Tampa Bay Times

Front Page Design

Second Place

Staff

Orlando Sentinel

Orlando Sentinel Front Pages

Third Place

Horace Brooks, Cindy DeJonge, Mike Winter

The Tampa Tribune

Trib front pages

Feature Page Design

First Place

Brittany Volk

Tampa Bay Times

Music Matters

Second Place

Rich Pope

Orlando Sentinel

(Re)Discover Central Florida

Third Place

Mike Winter

The Tampa Tribune

Entertainment Mag Design

Sports Page Design

First Place

Andy Rosenthal

Tampa Bay Times

Perfect Fit

Second Place

Andy Rosenthal

Tampa Bay Times

It’s Time

Third Place

Staff

Orlando Sentinel

Saving the Day

News Graphics/Illustrations

First Place

Cameron Cottrill

Tampa Bay Times

Lotus

Second Place

Cameron Cottrill

Tampa Bay Times

Music Matters

Third Place

Steve Madden

Tampa Bay Times

Surprise Attack

Spot News Photography

First Place

Red Huber

Orlando Sentinel

Tear Gas Deployed on Suspect

Second Place

Loren Elliott

Tampa Bay Times

School Bus Rescue

Third Place

Brendan Fitterer

Tampa Bay Times

Rescue from Flood Waters

Feature Photography

First Place

Mike Stocker

Sun Sentinel

5K Runway

Second Place

George Skene

Orlando Sentinel

Rollin’ Around

Third Place

Octavio Jones

Tampa Bay Times

A Mother Grieves

Sports Photography

First Place

Loren Elliott

Tampa Bay Times

Interception!

Second Place

The Tampa Tribune

Jarring Jameis

Third Place

Will Vragovic

Tampa Bay Times

Celebrate!

Photo Story

First Place

Dirk Shadd

Tampa Bay Times

Failure Factories

Second Place

Eve Edelheit

Tampa Bay Times

Strawberry Migrants

Online Blog/Commentary

First Place

Daniel Sweeney

Sun Sentinel

Dan Sweeney’s Power Lunch

Second Place

Thomas Bassinger

Tampa Bay Times

Turning Point

Third Place

Scott Maxwell

Orlando Sentinel

Taking Names

News Video

First Place

John Pendygraft

Tampa Bay Times

Insane. Invisible. In Danger

Second Place

Staff

Orlando Sentinel

Orlando City’s MLS Opener

Third Place

James Borchuck

Tampa Bay Times

Florida Mailman Lands Gyrocopter on U.S. Capitol Lawn

Multimedia

First Place

Charles Minshew, Andrew Gibson, Rich Pope, Rene Stutzman, David Harris, Desiree Stennett

Orlando Sentinel

Focus on Force

Second Place

Diane Lade, Mike Stocker, Melina De Rose, Sarah Dussault, Dylan Bouscher, David Schutz, Gretchen Day Bryant, Yiran Zhu, Irfan Uraizee

Sun Sentinel

Hidden Hungry

Third Place

Andrew Gibson, Kevin Spear

Orlando Sentinel

Soul of Orlando

Division B

Newspapers with daily circulation of 50,000 to 125,000

Breaking News Reporting

First Place

Ben Brasch, Michael Braun

The News-Press (Fort Myers)

Teresa Sievers’ husband linked to murder

Second Place

Maryann Batlle, Joseph Cranney, Rebecca Reis, Dorothy Edwards, Greg Stanley, Maria Perez, Patrick Riley, Carolina Hidalgo

Naples Daily News

Zombicon

Third Place

The News-Press Staff , Ben Brasch, Mike Braun, Melissa Montoya

The News-Press (Fort Myers)

Zombicon

Features & Arts Writing

First Place

Carrie Seidman

Sarasota Herald-Tribune

A Collection

Second Place

Chad Gillis

The News-Press (Fort Myers)

Gladesmen Feature

Third Place

Thyrie Bland

The News-Press (Fort Myers)

Billy Huff: Leaving Kimberly Behind And Living As Me

Investigative Reporting

First Place

Melissa E. Holsman

Treasure Coast Newspapers

Martin Girls Academy

Second Place

Frank Fernandez, Skyler Swisher

Daytona Beach News-Journal

Shots Fired

Third Place

Josh Salman

Sarasota Herald-Tribune

Stories on EB-5

Community Leadership

First Place

Matt Reed, Staffs Gannett-Florida news sites

Florida Today

Anti-corruption bill / “Stop the corruption tax”

Second Place

Barbara Peters Smith

Sarasota Herald-Tribune

Barbara Peters Smith Guardianship Stories

Third Place

Carrie Seidman

Sarasota Herald-Tribune

The S Word

Beat Reporting

First Place

Elizabeth Johnson

Sarasota Herald-Tribune

Elizabeth Johnson, Criminal Justice Beat

Second Place

Maria Perez

Naples Daily News

A Collection

Third Place

Joseph Cranney

Naples Daily News

Marco Police — Batte

Sports

First Place

Justin Barney

Florida Times Union

College and High School Football

Second Place

Seth Soffian

The News-Press (Fort Myers)

Writing Entry

Third Place

David Dorsey

The News-Press (Fort Myers)

Writing Entry

Business

First Place

Josh Salman

Sarasota Herald-Tribune

Business Stories by Josh Salman

Second Place

Wayne Price, Dave Berman, Jessica Saggio

Florida Today

Harris Headquarters Relocation

Third Place

June Fletcher

Naples Daily News

Rentals

Columns

First Place

Tom Lyons

Sarasota Herald-Tribune

Columns by Tom Lyons

Second Place

Mark Woods

Florida Times Union

Mark Woods Columns

Third Place

Rich Campbell

Treasure Coast Newspapers

Body of work

Headline writing

First Place

Multiplatform Editing Desk

Treasure Coast Newspapers

Body of work

Editorials

First Place

Paula Horvath

Florida Times Union

Baker Act Is Failing Florida’s Mentally Ill

Second Place

Rich Campbell, Anthony Westbury

Treasure Coast Newspapers

A Collection

Third Place

Mike Clark

Florida Times Union

City Government Misses Major Issues

Page One Design

First Place

Michael Babin, Tyler Remmel, Nick Fowler, Amanda Purser

Florida Today

A Collection

Second Place

Michael Babin, Phonethip Liu Hobson, Josh Ulrich, Tyler Remmel

The News-Press (Fort Myers)

A Collection

Third Place

Staff

Sarasota Herald-Tribune

Four entries for Page 1 Design

Feature Page Design

First Place

Jennifer Borresen

Sarasota Herald-Tribune

Design of Wallenda — Chasing the Ghost

Second Place

Ron Borresen

Sarasota Herald-Tribune

Ticket Cover Harvey Milk

Third Place

Ron Borresen

Sarasota Herald-Tribune

Ticket Top 10 Dockside Bars

Sports Page Design

First Place

Ron Borresen

Sarasota Herald-Tribune

Superheroes Sports Page

Second Place

Paris Moulden

Florida Times Union

The Bubble Guys

Third Place

Paris Moulden

Florida Times Union

Fit in the Missing Pieces

News Graphics/Illustrations

First Place

Steve Nelson

Florida Times Union

Hunting A Family Tradition

Second Place

Jennifer Borresen

Sarasota Herald-Tribune

Wallenda Interactive Family Tree by Jennifer Borresen

Third Place

Phonethip Liu Hobson

The News-Press (Fort Myers)

The News-Press News Illustration

Spot News Photography

First Place

Andrew West

The News-Press (Fort Myers)

Andrew West/Dog Hero

Second Place

Ric Rolon

The News-Press (Fort Myers)

Plane Crash

Third Place

Corey Perrine

Naples Daily News

Relative reacts to fatal shooting

Feature Photography

First Place

Corey Perrine

Naples Daily News

Hanging at the dog park

Second Place

David Albers

Naples Daily News

Cuban boy flips into the waters outside of Havana

Third Place

Craig Rubadoux

Florida Today

Lightning crashes down over the Indian River near Cocoa

Sports Photography

First Place

Corey Perrine

Naples Daily News

BMX flip

Second Place

Kinfay Moroti

The News-Press (Fort Myers)

Water Ski Photo

Third Place

David Tucker

Daytona Beach News-Journal

Anatomy of a Crash

Photo Story

First Place

Scott McIntyre

Naples Daily News

Miguel and Maria’s Diamond Anniversary

Second Place

Bob Self

Florida Times Union

Fair Fragments

Third Place

Scott McIntyre

Naples Daily News

Family Fishery Lives On Despite Rough Waters In Goodland, Fla.

Online Blog/Commentary

First Place

Bob Gabordi

Florida Today

Gabordi Blog/Opinion: Collection of Work

Second Place

Tia Mitchell

Florida Times Union

Tia Mitchell Blog

Third Place

Lee Williams

Sarasota Herald-Tribune

The Gun Writer

News Video

First Place

Kinfay Moroti

The News-Press (Fort Myers)

Tiara Brown Video

Second Place

Andrea Melendez, Andrew West

The News-Press (Fort Myers)

IronMan Video

Third Place

Nick Adams

Sarasota Herald-Tribune

A Perfect Match

Multimedia

First Place

Billy Cox, Thomas Bender, Jennifer Borresen, Dak Le

Sarasota Herald-Tribune

Chasing the Ghost

Second Place

Rob Landers, Christina LaFortune

Florida Today

Haunted Brevard

Third Place

Rick Neale, J.D. Gallop, Emre Kelly, Malcolm Denemark, Craig Rubadoux, Jeff Meesey, Mara Bellaby, John McCarthy

Florida Today

The ‘Shawshank’ Fugitive

Division C

Newspapers with daily circulation under 50,000

Breaking News Reporting

First Place

Staff Entry

Pensacola News Journal

Blackhawk Helicopter Crash

Second Place

Kevin Robinson, Mary Lett, Bruce Graner

Pensacola News Journal

School Bus Crash

Third Place

Trevor Aaronson

Florida Center for Investigative Reporting

Spyware Maker Hacking Team Courts Florida Law Enforcement

Features & Arts Writing

First Place

Troy Moon

Pensacola News Journal

Westside Stories

Second Place

Drexler B. James

The Villages Daily Sun

One Year in Dementia

Investigative Reporting

First Place

Jeffrey Schweers

Gainesville Sun

A Dog’s Life

Second Place

Jeff Burlew

Tallahassee Democrat

Florida State Employee Charitable Campaign – Solix

Third Place

Will Isern, Andy Marlette

Pensacola News Journal

Tamara Fountain

Community Leadership

First Place

Staff Entry

Pensacola News Journal

Victims Next Door

Second Place

Curt Hills, Eddy Duryea, Keith Pearlman, Kathryn Deen, Drexler B. James

The Villages Daily Sun

Beyond 100

Third Place

Tristram Korten

Florida Center for Investigative Reporting

“Climate Change” Ban

Third Place

Staff

Gainesville Sun

Helping Our Youth

Beat Reporting

First Place

Eddy Duryea

The Villages Daily Sun

Beat Reporting – Health & Science

Second Place

Michael Salerno

The Villages Daily Sun

Beat Reporting – Environmental

Third Place

Kevin Robinson

Pensacola News Journal

Selection of Work on the Police Beat

Sports

First Place

Jim Henry

Tallahassee Democrat

Emotional Reunion Expected For FSU Football Players

Second Place

Keith Pearlman

The Villages Daily Sun

Beyond100: Senior Athletes/Pickleball/Big Week for Recreation

Third Place

Steve Trivett

The Villages Daily Sun

Let’s Have One More/Golf Tradition Runs 4 Generations Deep/Quite the Ace

Business

First Place

Eddy Duryea

The Villages Daily Sun

Front-Row Seat to the Future/Beyond 100/Where the Jobs Are

Second Place

TaMaryn Waters

Tallahassee Democrat

The Edison, Its Investors And Political Roots

Third Place

Collin Breaux

The News Herald (Panama City)

The New Economy

Columns

First Place

Lisa Nellessen-Lara

Pensacola News Journal

Selection of Columns

Second Place

Steve Trivett

The Villages Daily Sun

Glenn’s Passing at Age 68 Leaves Void/New York Yankee Legend Not Just a Baseball Icon/A Wall of Honor, Healing

Third Place

Troy Moon

Pensacola News Journal

Selection of Columns

Editorials

First Place

John Hackworth

Charlotte Sun

Editorials

Second Place

Bill Thompson

The Ledger (Lakeland)

A Force to be Reckoned With

Third Place

Nathan Crabbe

Gainesville Sun

A Selection

Page One Design

First Place

Adam Rogers, Grace Stamper, Colin Smith

The Villages Daily Sun

March 26, April 9, Sept. 11, Dec. 31

Second Place

Michael Babin, Elissa Holtmeier, Josh Ulrich

Pensacola News Journal

A Selection

Third Place

Whitney Willard

The Daily Commercial

A Selection

Feature Page Design

First Place

Chelsea Kleven

The Villages Daily Sun

Learn to Read Palms

Second Place

Greg Williams

The Villages Daily Sun

The Copycat in the Hat

Third Place

Chelsea Kleven

The Villages Daily Sun

Journey Far into the East

Sports Page Design

First Place

Adam Rogers

The Villages Daily Sun

Football’s Future

Second Place

Adam Rogers

The Villages Daily Sun

Champions At Any Age

Third Place

Adam Rogers

The Villages Daily Sun

Pickleball

News Graphics/Illustrations

First Place

Colin Smith

The Villages Daily Sun

Operation Holiday Magic

Second Place

Greg Williams

The Villages Daily Sun

I’m Just A Pill

Third Place

Colin Smith

The Villages Daily Sun

What A Year!

Spot News Photography

First Place

Matt Stamey

Gainesville Sun

Flag Flare-up

Second Place

Amber Riccinto

The Daily Commercial

Amber Riccinto Spot News

Third Place

Heather Leiphart

The News Herald (Panama City)

Baldwin Fire

Feature Photography

First Place

John Blackie

Pensacola News Journal

One Hot Dog Too Many

First Place

Scott Wheeler

The Ledger (Lakeland)

Reflecting

Third Place

Erica Brough

Gainesville Sun

Sturgeon Gawking

Third Place

Bruce Ackerman

Ocala Star Banner

Easter Egg Hunt

Sports Photography

First Place

Matt Stamey

Gainesville Sun

Best foot forward

Second Place

Scott Wheeler

The Ledger (Lakeland)

Jump Shot

Third Place

Heather Leiphart

The News Herald (Panama City)

Ironman and daughter

Photo Story

First Place

Amy J. Correnti

The Villages Daily Sun

Caregivers

Second Place

Amy J. Correnti

The Villages Daily Sun

Champions At Any Age

Third Place

Doug Engle

Ocala Star Banner

American Pharoah Wins the Breeders’ Cup

Online Blog/Commentary

First Place

Rick Allen

Ocala Star Banner

Your Taste Bud

News Video

First Place

Doug Engle

Ocala Star Banner

Danny Santiago, the Boxer

Second Place

Mike Suchcicki, Ben Twingley ,John Blackie

Pensacola News Journal

No Sight, No Problem

Third Place

Doug Engle

Ocala Star Banner

Chalk Sculptor

Multimedia

First Place

TaMaryn Waters, Yoon Pyun, Joe Rondone

Tallahassee Democrat

Tallahassee Mall Rebirth

Second Place

TaMaryn Waters, Byron Dobson, Joe Rondone, Yoon Pyun

Tallahassee Democrat

FSU’s Strozier Library Shooter: A Look Inside Myron May’s Inner Turmoil

Third Place

John Lantigua, Trevor Aaronson

Florida Center for Investigative Reporting

In Cities Statewide, Black Police Officers Underrepresented on Streets

Spanish Language Division

News Reporting

First Place

Enrique Flor, Brenda Medina

El Nuevo Herald

Domestic Violence In South Florida

Second Place

Alfonso Chardy

El Nuevo Herald

Cuban-Born ISIS Sympathizer Arrested In South Florida

Third Place

Nora Gámez

El Nuevo Herald

Los Cubanoamericanos Detrás Del Cambio Político Hacia Cuba

Sports Writing

First Place

Carolina Salazar

El Sentinel Orlando

Orlando City Soccer

Second Place

Myriam Silva-Warren

Centro Tampa

Novato Con Experiencia

Third Place

Jorge Ebro

El Nuevo Herald

El Incierto Futuro De Los Peloteros Cubanos

Features Writing

First Place

Juan Carlos Chávez

Centro Tampa

Ley De La Vida

Second Place

Yvonne Valdez

El Sentinel Fort Lauderdale

Una Mujer Que Vive Una Vida Positiva

Third Place

Carolina Salazar

El Sentinel Orlando

Hispanic Heritage Month

Open Division

Innovation that Drives Audience Engagement

First Place

Staff

Orlando Sentinel

Video Innovation

Second Place

Kimberly Miller, Joe Forzano, Thomas Cordy

The Palm Beach Post

Newspaper Weather Reporter: Kimberly Miller

Third Place

Omar Kelly, Matt Lincoln, Sarah Dussault, Tyler Chatham, Dylan Bouscher, Rolando Otero, Cindy Choi, Jermell Prigeon, Adam Eisenberg

Sun Sentinel

X’s and Omar

Niche Site/App

First Place

Staff

Tampa Bay Times

Education

Second Place

Aaron Sharockman, Katie Sanders, Angie Drobnic Holan, Louis Jacobson, Jon Greenberg, Linda Qiu, Lauren Carroll

Tampa Bay Times

PunditFact

Third Place

Tony Elkins

Sarasota Herald-Tribune

Unravel.us

Editorial Cartoon

First Place

Andy Marlette

Pensacola News Journal

Uncle Sam Accepts Gay Rights

Second Place

Andy Marlette

Pensacola News Journal

Victims Next Door

Third Place

Andy Marlette

Pensacola News Journal

Another Black Man Shot

Student Division

Breaking News Reporting

First Place

Caitlin Ashworth

University of South Florida-St. Petersburg

Could It Happen Here?

Second Place

Sierra Darville, Celeste Brown, Katie Forsythe

Palm Beach Atlantic University

Return of Kings Group Stirs Conversation in West Palm

Third Place

Selene San Felice, Griffin Guinta, Katherine Lavacca

The Marinet Online

Pro-Rape Group to Hold Meeting in Curtis Hixon Park on Saturday

Non-Deadline Reporting

First Place

Samantha Putterman

The Crow’s Nest

Stories

Second Place

Alex Rosenthal

University of South Florida

USF Under Federal Investigation, Accused of Mishandling Sexual Assault Case

Third Place

Fred Arnold

St. Petersburg College

David Jolly on his Senate Race

Features & Arts Writing

First Place

Tiziana Onstead

University of North Florida

Farm-to-table, Garden-to-glass

Second Place

Ariana Matos

University of South Florida

A Step In Their Shoes: The Trans Student Community

Third Place

Jamie Swann, Kelsey Oates

University of North Florida

Chiappini’s: The Hidden Gem of Santa Fe

Commentary

First Place

Douglas Marshall

St. Petersburg College

To METI, or Not to METI? That is the Question!

Second Place

Viviana Angelini

St. Petersburg College

The Islamic State

Third Place

Pat Denney

St. Petersburg College

Cell Phone Apps Help Meet Transportation Needs

Sports

First Place

Jacob Hoag

University of South Florida

For USF Volleyball’s Dakota Hampton, Winning Is The Only Way

Second Place

Jacob Hoag

University of South Florida

Triner Continues Legacy at USF

Third Place

Juliana Rangel-Acevedo

St. Petersburg College

Make Your Volunteer Time “Special”

Multimedia

First Place

Jamie Swann, Kelsey Oates, Andre Roman, Tiziana Onstead, Cassidy Alexander, Blake Allen, Ashley Anderson, Luke Barber, Justin Belichis, Sarah DeNicolais, Ryan Hutchins, Mark Judson, Helen Mas, Megan Massion, Erin Reedy, Francheska Russo, Ben Samples, Connor Spielmaker, Carly Wille, Ashton Elder

University of North Florida

OneTankMedia Multimedia Student News Bureau Project

Second Place

Fred Arnold

St. Petersburg College

St. Pete Action Sports

Third Place

Jeremiah Sater

Palm Beach Atlantic University

Anonymous Social Media Not Very Anonymous

News Photography

First Place

Ryan Arnst

Palm Beach Atlantic University

Rain, High Winds Pound Campus Tuesday, Wednesday

Second Place

Angel Gonzalez

St. Petersburg College

Shine On St. Pete!

Third Place

Nicolas Gatti

St. Petersburg College

American Victory Merchant Marine Museum

Sports Photography

First Place

Robert Gale

St. Petersburg College

Lady Titans vs. Skagit Valley College

Second Place

Jenna Jean

St. Petersburg College

Titans First Loss Does Not Upset

Third Place

Chris Demmons

St. Petersburg College

Lady Titans Fall To Broward College Seahawks

1 comment to 2016 FSNE Journalism Contest Results

Leave a Reply

 

 

 

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>